Česká ortodontická společnost a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „OK“.

NastaveníOK

Souhlas můžete odmítnout zde

X

PŘIHLÁŠENÍ

Stanovy České ortodontické společnosti

Stanovy České ortodontické společnosti z. s.
platné od 27. prosince 1993
(změna 2. 7. 2003)
(další změna od 22. 9. 2016)
(další změna od 5. 10. 2018)
(další změna od 16. 10. 2021)


I.
Obecná ustanovení

  1. Česká ortodontická společnost z. s. (dále jen „společnost“) je samosprávná    nepolitická     odborná a vědecká společnost, sdružující na základě dobrovolnosti   lékaře, ale i ostatní občany projevující zájem o obor ortodoncie.
  2. Společnost působí na území České republiky. Sídlem společnosti je Slavojova 270/22, 128 00 Praha 2
  3. Společnost je právnickou osobou – spolkem, samostatně spravuje svůj majetek a hospodaří dle ročního rozpočtu v souladu s právními předpisy. Společnost     spolupracuje s Českou stomatologickou komorou a ostatními odbornými    lékařskými společnostmi, včetně zahraničních.
  4. Společnost je od roku 1995 zakládajícím člem World Federation of Orthodontists    (WFO) se sídlem v USA, St. Louis. Od roku 2003 je společnost členem European Federation of Orthodontic Specialists Associations (EFOSA), která je profesní   organizací ortodontických specialistů v rámci EU.

 

II.
Poslání a činnost společnosti

  1. Společnost usiluje a podporuje zvyšování teoretické i praktické úrovně ortodoncie. Hájí zájmy oboru ortodoncie ve společnosti s úsilím o zlepšení orálního zdraví všech obyvatel v souladu s programem Světové zdravotnické  organizace. 
  2. Hlavní činností je pořádání odborných akcí pro své členy, ale i pro ostatní  zájemce, s cílem seznámit a umožnit odbornou a vědeckou diskusi k probírané  tématice. Odborné akce společnosti jsou nedílnou součástí postgraduální výchovy v oboru ortodoncie a přispívají k ní.
  3. Společnost spolupracuje a přímo se podílí na řešení odborných problémů  poskytování léčebné i preventivní péče a zdravotnickém výzkumu s Českou  stomatologickou komorou, Českou lékařskou komorou a Českou lékárnickou komorou, dále spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví ČR a jinými orgány, zejména klinickými a výzkumnými pracovišti a se zdravotními pojišťovnami.
  4. Společnost zajišťuje informovanost svých členů o rozvoji oboru ortodoncie v České republice i v zahraničí a využívá k tomu dostupné formy a prostředky, zejména vydávání časopisu, v souladu s platnými zákony o tiskovinách a   autorských právech.

 

III.
Organizační struktura

  1. Společnost vyvíjí samostatnou vědeckou a hospodářskou činnost jako právnická osoba podle platných zákonů.
  2. Společnosti může na základě odborných požadavků svých členů vytvářet užší  specializované odbornosti v sekcích. Pro činnost sekcí vydává společnost vlastní pravidla.
  3. Řídící a výkonné orgány společnosti jsou:
    • plenární schůze společnosti s volbami
    • plenární schůze
    • výbor
    • revizní komise
  4. Funkční období orgánů společnosti je čtyřleté a je zakončené v posledním roce plenární schůzí s volbami. Plenární schůze jsou nejvyšším orgánem společnosti. V mezidobí řídí činnost výbor společnosti.
  5. Plenární schůze je nejvyšším orgánem společnosti. Rozhoduje o všech  zásadních otázkách činnosti společnosti a o hospodářských aktivitách, stanoví výši  členských příspěvků pro daný rok, hodnotí a schvaluje práci výboru a  revizní komise. Společnost vyvíjí svou činnost na zásadách demokracie a respektování lidských práv. Plenární schůze je svolávána minimálně  jednou ročně. Usnesení je schváleno, jestliže je přijato nadpoloviční většinou přítomných.
  6. Členové orgánů společnosti jsou navrhováni z předních odborníků oboru. Změny ve složení orgánů přísluší provádět jen plenárním schůzím. Výbor tvoří sedm členů s hlasovacím právem, a to předseda, místopředseda, vědecký sekretář, hospodář a tři členové. Těchto sedm členů výboru je voleno volební plenární schůzí. Dále je výbor vždy doplněn čtyřmi prezidenty kongresů a to tak, že vždy dvěma prezidenty posledních dvou kongresů a dvěma prezidenty budoucích plánovaných kongresů. Tito prezidenti nemají ve výboru hlasovací právo. Výbor je usnášeníschopný, pokud se jednání výboru účastní nadpoloviční většina členů s hlasovacím právem. Výbor podává plenární schůzi zprávu o své činnosti a hospodaření. Výbor je svoláván předsedou, případně místopředsedou, nebo vědeckým sekretářem, a to minimálně třikrát ročně. Kromě členů výboru se jednání účastní i zástupce redakční rady časopisu vydávaného společností a dále zástupce správce internetových stránek. Členové výboru s hlasovacím právem mají nárok na úhradu hotových výdajů spojených s činností pro společnost (cestovné, nocležné, stravné apod.), a to podle obecně závazných právních předpisů. 

  7. Statutárním orgánem společnosti je celý její výbor

             a) Společnost zastupuje a jedná za něj navenek vždy předseda výboru společnosti a podepisuje se za společnost tak, že k napsanému nebo natištěnému názvu společnosti připojí předseda výboru svůj podpis. Předseda zajišťuje běžnou agendu a řeší           neodkladné záležitosti v době mezi zasedáními výboru. Svá rozhodnutí nechá   projednat a schválit na nejbližším jednání výboru. V případě nepřítomnosti předsedy jej zastupuje místopředseda, v případě nepřítomnosti předsedy i místopředsedy je zastupuje hospodář

            b) vědecký sekretář se zabývá problematikou postgraduálního vzdělávání v ortodoncii, zajištuje komunikaci mezi společností a školícími pracovišti na platformě teachers forum. Je předsedou grantové komise a zajišťuje komunikaci s žadateli. Dále koordinuje ustanovení odborných stanovisek společnosti.

            c) předseda, místopředseda a hospodář mají přístup k účtu společnosti a do jejího internetového bankovnictví, vyřizují platby, kontrolují průběžně pohyby na účtu. Hospodář stanovuje rozpočet na každý rok a kontroluje jeho plnění. Eviduje pravidla pro prezidenty kongresu a seznamuje s nimi budoucí prezidenty. Stará se o sponzoring v časopise vydávaném společností a na výročním kongresu společnosti. Eviduje majetek a inventář společnosti. Ze své činnosti se zodpovídá revizní komisi .

  8. Výbor v případě vydávání časopisu jmenuje redakční radu, která odpovídá za obsahovou náplň, vydávání a expedici časopisu. Vydávání časopisu se řídí platnými právními předpisy. Redakční rada se schází minimálně jednou ročně a předává zprávu o své činnosti výboru společnosti. 

  9. Pro účely zveřejňování informací o společnosti na internetových stránkách ustavuje výbor samostatnou redakční radu.

  10. Výbor na základě požadavků příslušných stavovských a odborných organizací      doporučuje ke jmenování osob do jejich orgánů odborníky svého oboru.

  11. Výbor společnosti v případě vydávání časopisu jmenuje redakční radu, která odpovídá za obsahovou náplň, vydávání a expedici časopisu. Vydávání časopisu se řídí platnými zákony o tisku a autorských právech. Pro zveřejnění společnosti na internetových stránkách www: ustavuje výbor společnosti samostatnou redakční radu.

  12. Revizní komise je tříčlenná. Její práci řídí předseda revizní komise. Revizní komise provádí kontrolu hospodaření a dodržování stanov a usnesení plenární schůze a výboru. Ze své činnosti se zodpovídá plenární schůzi. Členové revizní komise mají právo účastnit se schůze výboru, ale nemají právo na schůzi výboru hlasovat. Výbor společnosti je povinen na požádání předložit revizní komisi veškeré potřebné doklady a dokumenty. Členové revizní komise mají nárok na úhradu hotových výdajů spojených s činností pro společnost (cestovné, nocležné, stravné apod.), a to podle obecně závazných právních předpisů.

  13. Kterýkoli člen výboru nebo revizní komise má v průběhu trvání své funkce právo odstoupit. Funkce člena výboru nebo revizní komise končí dnem, kdy je odstoupení doručeno orgánu, jehož je členem. V případě, že odstoupí předseda výboru, tak jej dočasně zastoupí místopředseda a výbor ve lhůtě 14 dnů kooptuje náhradníka. Náhradník se vybírá z listiny náhradníků vzniklé ve smyslu čl. IV odst. 1 písm. c) těchto stanov, a to v pořadí podle nejvyššího počtu hlasů. Výbor náhradníkovi sdělí, že z důvodu odstoupení předsedy výboru bude kooptován za nového člena výboru a pozve ho na nejbližší schůzi výboru, kterou je výbor povinen svolat tak, aby se konala ve lhůtě 14 dnů ode dne, kdy výbor náhradníka oslovil. Na konání předmětné schůze výboru všichni členové výboru opětovně zvolí ze svého středu předsedu, místopředsedu, vědeckého sekretáře a hospodáře.

 

IV.
Volby členů výboru společnosti a hlasování způsobem per rollam

 

  1. Členové výboru a členové revizní komise jsou voleni volební plenární schůzí dvoukolovým systémem tajnými volbami. Členové orgánů společnosti musí splňovat podmínku odborné kvalifikace v oboru ortodoncie a musí být řádnými členy společnosti, to vše ve smyslu čl. V odst. 3 těchto stanov.
    • V prvním kole nejméně 45 dní před začátkem konání plenární schůze zašle výbor společně s pozvánkou na emailové adresy všech členů uvedené v seznamu členů, výzvu k zaslání návrhu nominace osob do výboru i revizní komise.  Výbor je oprávněn v dané výzvě sdělit, jaké osoby a do jakých orgánů navrhuje přímo výbor. Nominace bude probíhat prostřednictvím vyplnění formuláře, který bude přílohou rozesílané výzvy. Projev vůle člena vyznačený v zaslaném formuláři, který na základě výzvy výboru nominuje člena výboru nebo revizní komise, musí být společnosti zaslán nejpozději 15 dnů před konáním volební plenární schůze a musí obsahovat celé jméno nominanta a označení orgánu do kterého má být zvolen. Nominace není povinností, ale právem člena společnosti. Pokud nějaký člen ve formuláři neoznačí, do jakého orgánu určité osoby nominuje, platí, že se jedná o nominaci do výboru. Ty formuláře, které budou výboru doručeny později, budou z nominace vyřazeny jako neplatné. Následně, nejpozději 7 dní před konáním volební plenární schůze rozešle výbor všem osobám, které byly platně nominovány a u nichž ověřil, že splňují podmínky členství ve volených orgánech společnosti, formuláře s výzvou ke sdělení souhlasu s nominací do výboru nebo do revizní komise. Vyplněný formulář obsahující vyjádření souhlasu nebo nesouhlasu s nominací zašlou všichni členové zpět výboru nejpozději v den konání volební plenární schůze, případně jej odevzdají v listinné podobě při prezenci na příslušnou volební plenární schůzi.      
    • Pro druhé kolo voleb výbor navrhuje pouze takové nominanty, kteří svůj souhlas vyslovili a na základě toho výbor sestaví listinu kandidátů.
    • Na volební plenární schůzi jsou dle listiny kandidátů tajnou volbou zvoleni členové volených orgánů v pořadí podle nejvyššího počtu získaných hlasů, a to samostatně pro členství ve výboru, samostatně pro členství v revizní komisi. Zvolení členové výboru si pak samostatně zvolí ze svých členů předsedu, místopředsedu, hospodáře a vědeckého sekretáře. Revizní komise si zvolí ze svých členů předsedu. Všechny funkce v orgánech společnosti jsou čestné.
    • Všichni ostatní nominovaní členové společnosti, kteří měli menší počet hlasů, než ti, kteří byli zvoleni na volební plenární schůzi do výboru a do revizní komise, tvoří listinu náhradníků, a to v pořadí podle nejvyššího počtu získaných hlasů.
  2. Volba členů výboru, nebo členů revizní komise může proběhnout per rollam. O tomto způsobu hlasování rozhodne výbor. Hlasování per rollam je dvoukolové, přičemž pro obě kola platí obdobně stejná ustanovení jako pro hlasování per rollam samotné. Na volbu se dále vztahují obdobně stejná pravidla jako na volbu v rámci jednání prezenční volební plenární schůze, jak je uvedeno v odst. 1 tohoto článku. Ve druhém kole výbor zašle členům z listiny kandidátů návrh rozhodnutí per rollam, přičemž pro každého nominanta se hlasuje samostatně.  Rozhodnutí člena musí obsahovat vyjádření souhlasu nebo nesouhlasu s volbou ke každému konkrétnímu nominantovi. Jestliže rozhodnutí per rollam obsahuje mimo usnesení o volbě členů výboru nebo revizní komise ještě další usnesení o jiných otázkách, budou tato další usnesení předložena k hlasování členům v rámci druhého kola hlasování o volbě členů výboru nebo revizní komise.

  3. Každé jednání a následně usnesení plenární schůze může probíhat per rollam, hlasováním členů společnosti elektronicky mimo prezenční jednání plenární schůze. O tom, že určité otázky budou předmětem hlasování per rollam rozhoduje výbor. Výbor může rozhodnout o hlasování per rollam z vlastní iniciativy, nebo na žádost osob oprávněných ke svolání plenární schůze. Výbor v takovém případě zašle všem členům společnosti, kteří jsou členy ke dni rozeslání návrhu o hlasování per rollam, uvedený návrh na emailové adresy všech členů uvedené v seznamu členů společnosti. Návrh na jednání a hlasování per rollam musí obsahovat text navrhovaného rozhodnutí (usnesení plenární schůze), jeho zdůvodnění a údaj o lhůtě, ve které má člen společnosti doručit vyjádření. Tato lhůta nesmí být kratší, než 30 dnů. Návrh dále obsahuje podklady pro jednání a navrhované rozhodnutí nebo údaj o tom, kde jsou uveřejněny, příp. kde je možné do nich nahlédnout, s poučením o hlasování včetně uvedení emailové adresy pro doručení vyjádření. Vyjádření člena k návrhu v případě hlasování per rollam musí obsahovat slovo „Souhlasím“, nebo naopak „Nesouhlasím“, s navrhovaným usnesením. V případě že je předmětem hlasování per rollam více usnesení, musí být takto hlasováno zvlášť o každém z navrhovaných usnesení. Výbor může navrhnout formulář vyjádření pro hlasování per rollam, v takovém případě se postupuje podle návodu ve formuláři. K platnosti hlasování mimo jednání členské schůze se vyžaduje vyjádření každého člena s uvedením dne, měsíce a roku, kdy bylo učiněno, podepsané vlastní rukou na listině obsahující plné znění návrhu rozhodnutí. Pro zde uvažovanou korespondenci lze využít i technické prostředky, např. elektronickou poštu. Pokud vyjádření člena není společnosti doručeno ve stanovené lhůtě, nebo z textu vyjádření není zřejmé, jak člen hlasoval, má se za to, že se člen pro navržené usnesení zdržel hlasování. V případě, že se nejasnost vyjádření vztahuje pouze k některému z navrhovaných usnesení, má se za to že se člen zdržel hlasování pouze pro toto konkrétní usnesení. Při per rollam musí hlasovat všichni o všem, tj. mělo by se uvádět, že se má zato, že se v tomto případě zdržel.

  4. Revizní komise je oprávněna ke kontrole jakéhokoli hlasování per rollam s výjimkou rozhodnutí o zániku a likvidaci společnosti. V případě hlasování o volbě členů  výboru nebo revizní komise je oprávněna ke kontrole hlasování i na podnět kteréhokoli člena společnosti.

V.
Členství ve společnosti

  1. Členství ve společnosti je řádné, mimořádné a čestné.
  2. Mimořádné členství ve společnosti vzniká na základě plné dobrovolnosti podáním písemné přihlášky a při souhlasu se Stanovami společnosti, zaplacením ročního členského příspěvku.
  3. Řádného členství ve společnosti může dosáhnout jen specialista v oboru ortodoncie, který pracuje na území České republiky a zaplatil roční členský příspěvek.
  4. Čestné členství je udělováno za mimořádné zásluhy pro obor rozhodnutím výboru. Čestný člen je osvobozen od placení ročních příspěvků.
  5. Členství (řádné, mimořádné i čestné) není omezeno národností, rasou, státní příslušností, náboženským vyznáním nebo politickou příslušností.
  6. Členství zaniká písemným odhlášením člena nebo porušením povinností člena, zejména nezaplacením ročního členského příspěvku i po písemné výzvě do konce kalendářního roku.
  7. Společnost vede seznam členů s uvedením jejich jména, adresy, emailu a informace, zda se jedná o člena řádného, mimořádného nebo čestného. Každý člen     je povinen tyto informace aktualizovat a sdělit výboru společnosti.

 

V.
Práva a povinnosti členů

  1. Každý člen má právo se zúčastnit všech akcí pořádaných společností.
  2. Člen je povinen dodržovat stanovy společnosti, hájit a prosazovat zájmy společnosti a přispívat k dobré úrovni oboru svou osobní iniciativou.
  3. Člen je povinen ve stanoveném termínu a ve schválené výši zaplatit roční členský příspěvek na konto společnosti. Čestní členové jsou od ročního příspěvku osvobozeni.
  4. Řádný člen má právo být volen do orgánů společnosti. 
  5. Řádný člen má právo volit orgány společnosti a vyjadřovat se k její činnosti s právem hlasování na plenární schůzi.
  6. Mimořádný člen má právo účastnit se plenární schůze společnosti s poradním hlasem, nemá právo na plenární schůzi hlasovat, ani volit orgány společnosti.
  7. V ostatních právech a povinnostech se řádní, mimořádní a čestní členové společnosti nerozlišují.

 

VI.
Hospodaření společnosti

  1. Společnost spravuje svůj majetek samostatně a hospodaří podle ročního rozpočtu. Hospodaření se řídí v souladu s obecně platnými předpisy pro hospodaření právních subjektů. Je vedena potřebná písemná dokumentace a evidence.
  2. Zdroje finančních prostředků jsou:
    • roční členský příspěvek schválený plenární schůzí
    • příjmy z hospodářské činnosti společnosti bez daní
    • dary a jiné finanční dotace
  3. Finanční potřeby společnosti smí být použity v souladu se stanovami a platnými předpisy o hospodaření organizací. Rozpočet společnosti musí být vyrovnaný.
  4. Členové redakční rady mají nárok na úhradu nákladů spojených s činností pro společnost, a to náklady služebních cest dle obecně závazných právních předpisů. 

 

VII.
Závěrečná ustanovení

  1. Změny ve stanovách má oprávnění provést jen plenární schůze společnosti na základě hlasování.
  2. Tyto stanovy nabyly účinnosti schválením Usnesení plenární schůze, na plenární schůzi České ortodontické společnosti, dne 16. 10. 2021 v Praze

 

 

Verze schválená dne 16. 10. 2021

O LÉČBĚ

PARTNEŘI

© Česká ortodontická společnost 2025 | Nastavení cookies